
„POCTA MARTINŮ“ / 125 LET OD NAROZENÍ
“VELKÉ PŘÁTELSTVÍ”
Bohuslav Martinů a Miloš Šafránek
Koncert z korespondence přátel / Hudebně literární koncert
Výběr z dopisů s pohledem do soukromého života celoživotních přátel
Přepis dopisů: Tereza Riedlbauchová, výběr a dramatizace: Miroslav Matějka
• Jan Šťastný /přednes
• Ensemble Martinů /Miroslav Matějka – flétna, Veronika Panochová – housle, Bledar Zajmi – violoncello, Štěpán Kos – klavír
Ensemble Martinů
Klavírní kvarteto Ensemble Martinů založili v roce 1978 dva výjimeční interpreti, bratři Riedelbauchovi. Od roku 1993 je uměleckým vedoucím a flétnistou ansámblu Miroslav Matějka, iniciátor již osmi ročníků festivalu Doteky hudby a poezie.
Miroslav Matějka působí jako sólový interpret a spoluhráč výrazných uměleckých osobností, jakými jsou varhaník Aleš Bárta či flétnista Jan Riedelbauch. Kvarteto dotvářejí Radka Preislerová – 1. houslistka orchestru Opery Národního divadla v Praze, violoncellista Bledar Zajmi, komorní hráč i sólista, laureát mezinárodních soutěží, koncertní mistr orchestru opery Národního divadla v Praze a dalších hudebních souborů. Klavíristkou tělesa je Markéta Janáčková, sólistka a komorní hráčka, laureátka mezinárodních klavírních soutěží. Soubor Ensemble Martinů od svého vzniku šíří a propaguje hudební odkaz Bohuslava Martinů nejenom u nás, ale i v cizině, a vedle klasického repertoáru se stále více snaží oslovit mladé publikum koncerty moderní soudobé hudby.
Jan Šťastný
pochází z Gottwaldova (dnešní Zlín) a již jako dítě se objevil před kamerou. V deseti letech hrál v hraném televizním večerníčku, v dětské roli se objevil v rodinném seriálu JEDNO MALÉ SÍDLIŠTĚ (1978), který vznikal v gottwaldovském filmovém studiu pod režií Josefa Pinkavy. Znovu jej – již jako středoškoláka – oslovil gottwaldovský režisér Radim Cvrček a v menších rolích obsadil Šťastného do svých filmů MEZI NÁMI KLUKY (1981) a ZA HUMNY JE DRAK (1982).
V době středoškolských studií plánoval Jan Šťastný pokračovat po maturitě na medicíně, zřejmě inspirován rodinným prostředím (matka byla lékařkou), zároveň ale hrál amatérské divadlo a ve spojení se svými prvními krůčky před filmovou a televizní kamerou se nakonec rozhodl pro herectví. V Praze na DAMU vystudoval herectví (1988) a již jako student pohostinsky vystupoval na jevišti Národního divadla (například ve Fidlovačce). V novém tisíciletí obnovil Jan Šťastný svou popularitu u diváků velkými rolemi v televizních seriálech.
Herec Jan Šťastný je nejen špičkovým divadelním a filmovým hercem, ale též umělcem s citlivým a strhujícím přednesem.
Program:
Joseph Haydn (1732–1809)
Chrámový koncert F dur č. 6 Hob. XVIII/7 pro kvarteto
Moderato
Adagio
Allegro
Bohuslav Martinů (1890–1959)
Madrigalová sonáta pro flétnu, housle a klavír H.291
Poco allegro
Moderato – Allegro – Moderato – Allegro
***
Bohuslav Martinů
Trio pro flétnu, violoncello a klavír H.300
Allegretto scherzando
Adagio
Andante – Poco allegro
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Salónní kvartet na téma Svatebního pochodu pro flétnu, housle, violoncello a klavír
(dobová úprava Wilhelm Popp)
Allegro vivace. Allegro.Moderato. Allegro assai.
Allegro graziosso. Poco sostenuto. Doppio movimento. Allegro assai
Koncert v rámci koncertní sezóny KPH 2015/2016
Vstupné: 110 Kč /studenti, žáci 20 Kč/